Szép időben a Feketevíz partján

Feketevíz partján a bicikliúton

Május 7-én Méhes Richárd otthonról bejárásra indult a Tallósi zarándokúton. Folytatta az eddigi bejárását, most Tallóstól ment Galántára, nagyrészt a Feketevíz partján.

Tallósra megérkezve az első útja a kastélyparkba vezetett. Onnan a tallósi Szentháromság-templomhoz ment, amely tövében nem rég adhatták át Mindenszenty József mellszobrát. Innentől kezdődött a bejárás.

8:30 körül indult el a tallósi templomtól. Átmentem az úton és a bicikliúton folytatta az utat és betért abba az utcába, amely elején egy nyíl jelzi a tallósi vízimalom megközelítését. Az első jobbra nyíló utcába, amely a Tálos utca betért. A tervezett földút, amely erdőn haladt keresztül, el volt zárva. Az erdő körbe van kerítve, mert vaddisznók vannak a területen. Ezért a Tálos utcában folytatta az utat, egészen a főútig mentem rajta. Majd Vezekény felé indult és a falu végén átment a Feketevíz feletti hídon. Letért egy földútra, mely egy bicikliút, amely a Feketevíz mellett vezet.

A Feketevíz (igazi neve Öreg Feketevíz) mellett haladt, a biciliúton. Egy idő után megjelentek Pozsonyvezekény első házai és egy híd, ami átívelt a Feketevízen és a folyócska másik partján egy leaszfaltozott bicikliút haladt tovább. A bicikliút mentén, sok helyen kis pad volt a megpihenni vágyóknak. Nagy élmény és szép látvány volt a Feketevíz partján zarándokolni.

A bicikliút beérkezett Pozsonyvezekény egyik utcájába, az utca elején feltűnt a szép, barokk Szűz Mária Neve tiszteletére szentelt templom tornya. Az utca vége felé ismét a Feketevíz partján találta magát, de már nem követte a folyócskát, hanem egy földúton folytatta tovább az utat Feketenyék felé. 

A földúton eljutott Feketenyék határában található zsiliphez. Innen indul ki az eddig követett Öreg Feketevíz. Ez a Feketevíz csatornájából válik ki. A Feketevíz keresztülszeli Feketenyék falut. A csatorna mellett aszfaltúton folytatta az utat egészen a falu elején található hídig és bement a faluba. Látta a feketenyéki Szűz Mária templomot. Az egyik utcán végigment. A vége felé található a híd, mely a Feketevízen ível át. Nem messze innen látható az a hely, ahol a Dudvág ömlik a Feketevízbe. Az utca folytatódik a híd után, ahol csak az egyik oldalt vannak házak, ez egy nagyon szép, árnyas utca volt. Ez az út átment egy földútba, mely a Dudvágot követve Vízkeletre vitt át.

Vízkeleten a falu Hegy nevű része felé vette az irányt, hogy lássa a szépséges hegyi templomot. Elérte a hegyi templomot, a szépséges Hétfájdalmú Szűzanya templomot, mely 1915-ben égett le. Korábban háromhajós volt és az eredeti román stílusú részét és a tornyát hagyták csak meg. A templom mellett egy kálváriakápolna (1736) is található. Nagyon gyönyörű volt.

A Hegyi utcán végigmenve kiért a Fő utcára. Itt található a falu temploma, a neogótikus Szent Anna-templom (1911). Külön említést érdemel a 18. század második feléből származó barokk kép, mely Szent Annát és Joachimot ábrázolja, amint Szűz Máriát tanítják. A kép eredetileg a Thurzó-kápolnát díszítette.

A Fő utcán haladva elhaladt a községi hivatal és a művelődési központ mellett. Láthatta az elég rossz állapotban levő Szent Anna-kápolnát, melyet Thurzó-kápolnának is neveznek. Ez egy 17. századi korai barokk épület, 1911-ig, az új Szent Anna-templom felszenteléséig itt tartották az istentiszteleteket. A kápolna falánál klasszicista stílusú kereszt áll (1782). 

Átment Hidaskürtre. A két falu között található a Szent Vendel-szobor. A szoborfülkét tartó oszlop felső részét Madonna-dombormű és angyalfejek ékesítik. A falu elején található egy gőzmalom (1905). A főúton továbbmenve elérte a hidaskürti Szent Kereszt Felmagasztalása-templomot, melyet 1758-59-ben gróf Esterházy Károly egri püspök építette késő barokk stílusban Fellner Jakab tervei alapján. A templom után látható egy Nepomuki Szent János-szobor (1880) is. Hidaskürtről a bicikliúton folytatta tovább az utat Taksonyfalva felé, átment a Szeli-Dudvág hídján. 

Taksonyfalva előtt átkelt a Sárd patakon, majd a falu központja felé vette az irányt. Taksonyfalva központjában található a Kisboldogasszony-templom, melyet gróf Esterházy Ferenc építettet barokk-klasszicista stílusban. Az oltárt díszítő Szűz Mária születését megörökítő festmény Than Mór alkotása 1871-ből.

A főutat követve Galánta felé haladt. Elment a Toldi Panzió és Étterem mellett. Elérte a galántai körgyűrűt, ahol egy körforgalomhoz ért. Galántán különböző cégek mellett, az ipari negyeden keresztül érkezett a városba. Átkelt egy hídon, mely a vasúti sínek fölött ível át. Itt már látható a városközpontban találhatunk plébániatemplom két tornyát is. Sajnos ismét nem volt annyi ideje, hogy meg tudta volna tekinteni Galánta központját és nevezetességeit. De majd legközelebb hátha összejön ez is.

A vasútállomás felé haladt, hogy a buszállomáson elérje a buszt, amivel hazafele indult. 

Egész nap az idő nagyon jó volt, néha fújt a szél. De mindvégig meleg volt és tűzött a nap, úgy 26 és 30 fok között lehetett a hőmérséklet. Egy felhő sem volt az égen.