Szent Imre herceg napján a Fájdalmas Anya zarándokúton
November 5-én, Szent Imre herceg napján Méhes Richárd bejárásra indult a Fájdalmas Anya zarándokúton, vagy másképp mondva a Sasvári zarándokúton. Az évszakhoz képest nagyon jó idő volt ezen a nap is.
8 óra előtt érkezett meg Nagyszombatba, ahonnan Kislosoncig járta be az utat. A nagyszombati buszpályaudvarról indult és bejárta a történelmi várost.
A városfalak melletti sétány nagyon szép őszi arcát mutatta. A Szent Ilona-templom egy gótikus egyhajós templom a 13. századból és ez a város legrégebbi temploma, ahol havonta egyszer magyar misére is sor kerül.
Érdekes volt látni a rózsákat, illetve muskátlikat a város Főtere felé haladva, karácsonyi díszítésekkel ezen az őszi napon.
A Főtér közelében láthatta a Városháza épületét, a szépséges Várostornyot és a tér meghatározó alkotását a Szentháromság-oszlopot, amiről a Főtér a nevét is kapta - Szentháromság-tér. Az orsolyita Szent Anna-templom mellett elhaladva a Szent Miklós-bazilika felé vette az irányt, mely a város Szűz Mária búcsújáróhelye. Ez egy háromhajós, gótikus bazilika.
A mostani novemberi hónap a búcsújárások szempontjából a Novénáról ismeretes. 1942 óta a búcsút megelőző kilenceddel vezetik be. A főbúcsú minden évben november 21-én van.
A bazilika kápolnájában található a Könnyező Mária képe. IV. Pius pápa e helyhez 1852-ben teljes búcsút fűzött a szokásos föltételekkel. 1546 óta tisztelik itt a kegyképet, mint a város oltalmazójának képét. Négyszer vérrel könnyezett. Először 1663-ban a véres párkányi csata előtt. Ebben az évben mentette meg a Könnyező Szűz a várost a törökök támadása elől, sűrű ködöt bocsátván a tájra. Másodszor 1708. július 5-én, harmadszor 1708 augusztus 10-én, negyedszer 1708. augusztus 15-én, vagyis a kuruc háborúk nehéz napjaiban. A búcsúi engedély napja 1710.november 21. A pusztító pestis ezen a napon ért véget a könyörgő körmenet után.
Ezek után az Egyetemi templomba, vagy Keresztelő Szent János-székesegyházba is sikerült bejutnia. Megcsodálta ezen a vidéken épült első korai barokk templomot, mely a római Il Gesú mintájára épült. Majd folytatta a városnézést az egykori esztergomi érseki székhelyen.
Visszaért a Főtérre és a városkapu felé még megtekintette a ferences Szent Jakab-templomot, mely a szlovák Szent Jakab Út egyik fontos állomása. A templomot Nagy Lajos király építette, ezért középkori eredetű a templom, de manapság már barokk jegyeket mutat, mivel a barokk stílusban lett újraépítve. A templom egyik fülkéjében látható a Fájdalmas Anya szobra.
A városfalak melletti őszi parkban haladt és a Trnávka patak mellett lassan hagyta el ezt a szép várost. Érintette a nagyszombati cukorgyár elhagyott épületét és a város szélén, egy parkban rábukkant egy szép keresztútra. A város szélén talált még egy szép kápolnát is egy állatorvosi rendelő mellett.
Jó ideig járdán haladt, elment egy borászat mellett is, majd egy földúton folytatta az útját. Szép idő volt és már a párásság is kezdett eltűnni, így a távolban megjelent a Kis-Kárpátok hegyvonulata. E látvány során megpillanthatta a napi célpont, Kislosonc elhelyezkedését, mely egy völgyben található, két hegyvonulat között.
Egy lovas tanya mellett haladt el, ahol a legelésző lovak érdeklődve jöttek felé. Nagyszombat felett látható volt a Bohunicei atomerőmű. Szép, hosszú földúton haladt Harangfalva felé. A falu széle felé elhaladt egy szőlőültetvény mellett.
Harangfalva 1887-ig még Zvoncsin volt. A Parna patak mellett talált egy szép keresztet, melyen az alábbi felirat volt olvasható a Szűzanya körül: "Hétfájdalmú Szűzanya, Szlovákia patrónája, könyörögj érettünk!". A temetőben megtalálta a falu barokk kori Szent Anna-templomát. Jó volt látni a virágos temetőt.
A temető után már Szárazpatakon érezhette magát. Az egész út során sok régi házat látott. Szárazpatak 1887-ig még Szuha volt. A falu temploma egy dombon található, a falun a Parna patak folyik keresztül.
A templomhoz közelítve búcsúsokat látott jönni a faluba, s rájött, hogy a hétvégén Szent Márton napja van, aki a falu templomának a védőszentje. Megcsodálta a szépséges, barokk Szent Márton templomot (1708), melynek a belsejében ismét láthatta a Fájdalmas Anya szobrát, valamint a főoltárt Szent Márton püspökkel és két oldalt Szent Istvánnal és Szent Lászlóval.
A templom mellett állt a 16. századi négytornyos reneszánsz várkastély, melyet 1952-ben lebontottak, ma az alapiskola áll a helyén. Az 1807-ben készült Immaculata-szobor szintén a templom közelében található.
Az út mentén hagyta el a falut, egyre jobban közelített már a Kis-Kárpátokhoz. Majd beérkezett Gósfalvára, mely 1899-ig még Kosolna néven futott. Sajnos a falu 1732-ben épült Szent Kereszt Felmagasztalása-templomába nem jutott be, de azért a templom tövében található padon megpihent egy kicsit. A régi templom mellett áll egy újabb, modernebb templom is.
A falut ismételten az út mentén hagyta el. A falu szélén egy fákkal szegélyezett, szépen felújított kápolnába botlott, melyet a felirat szerint 1829-ben emeltek. A kápolnában egy szépséges Szűz Mária szobrot talált, a karján ülő kis Jézussal.
A Kis-Kárpátok felé haladt és látta a hegyvonulat tövében elhelyezkedő Alsódióst, valamint a vonulat leereszkedésénél a szomszédos települést, Felsődióst. Csodás látványban volt része.
A középkorban csak Diósnak nevezett falu a 17. században mezővárosi ranggal is rendelkezett. Az alsódiósi szépséges, gótikus Mária Mennybemenetele (Nagyboldogasszony)-templom tornyán látható a Szent Korona, ami ritkaságnak számít, hiszen ezt csak olyan templomok kaphatták meg, amelyekben koronáztak a Szent Koronával (pozsonyi Szent Márton-dóm) vagy a Szent Koronát valamikor a falu templomában őrizték. Szóval ez az utóbbi vonatkozhat erre a templomra is. Ezért is különleges ez a templom.
A vándor a templom melletti szép, színes levelekkel elárasztott parkban megpihent. A templom közelében látható még az 1654-ből származó pellengér. Innentől a sárga turistajelzést kellett követnie, mely a Kis-Kárpátok hegyei felé vitte őt.
Találkozott egy újabb Szent Orbán-szobrocskával, melynek fején egy korona volt. A Kis-Kárpátok erdei felé tartva találkozott még Szent Orbán 1801-ből származó szobrával.
A sárga jelzésen haladva egyre inkább a Kis-Kárpátok szépséges erdei ösvényein találta magát. Az emelkedő egészen a diósi nyeregig ment, ahonnan már a kék jelzésen ereszkedett le. A két hegyvonulat közti völgy vagy medence csodás, őszi színekben úszott. A távolban, a következő hegyvonulat tövében látni lehetett Szomolány városát a szépséges szomolányi várral. Ez a város lesz majd a következő bejárás egyik állomása, a város Kislosonc után található.
A kék jelzésen elérte Felsődiós Majdán falurészét, ahol egy nagy tó található. A tó partján található a Fájdalmas Szűzanya kegykápolnája.
A tanösvényt követve egy szép patakon haladt keresztül, majd pedig a zöld jelzéssel találkozva folytatta az útját Kislosonc felé. Közben már elkezdett sötétedni is, hiszen ősz van, amivel a nappalok is rövidebbek, előbb sötétedik.
Kislosonc felett egy réten kötött ki, ahol megnézhette a napnyugtát és megcsodálhatta a színes égboltot. Beérkezett a faluba, ahol az információs táblától a buszmegálló felé vette az irányt. Az út során Kislosonc csempékkel kirakott címerét is megtekinthette.
Egy kicsit kellett várnia a buszra, majd Nagyszombatból vonattal ment haza, Pozsonyt érintve.
A mai bejárás során számos, szép élménnyel gazdagodott. Örült, hogy ilyen szép helyeken járhatott.