Pálosok nyomdokait követve a csíksomlyói búcsúba

Zarándokok a Ciglédkénél

Már az előzőekben olvashattak arról, hogy húsvét után egy bezenyei zarándok indult útnak, hogy pünkösdkor megérkezzen Csíksomlyóba. 

Talán véletlen lenne, hogy az útvonalába épp a Máriavölgyi zarándokutat építette be? Nem véletlen, de ezekről az alábbiakban bővebben is olvashatnak.

Április 8-án, vasárnap reggel Méhes Richárd csatlakozott a zarándokhoz, hogy három napon keresztül, egészen Ipolyszalkáig, tehát a szlovák-magyar határig kísérje őt. 

Ők már a nagyböjti zarándoklaton is összeismerkedtek és sokat beszélgettek. Bár Martinschich Balázs neve német névnek tűnik, de ő valójában horvát nemzetiségű. Az igazi neve Martincic Balázs lenne, de valamiért a család megváltoztatta a nevét. Manapság is a családba ez a név többféleképpen fordul elő.

Nem véletlenül választotta a Máriavölgyi zarándokutat. Egyrészt ajánlották a számára. De másrészt a magyar alapítású pálos szerzetesrend is nagyon közel áll hozzá. 

Legszívesebben érintette volna Máriavölgyet is, mivel amellett, hogy egy volt pálos búcsújáróhelyről van szó, a kegyhelyen a horvát nemzetiségűek is szoktak évente búcsút tartani. Szóval ő is már párszor járt a szép kegyhelyen. 

Sokat beszélgettek az út során. Többek között elmondta, hogy Bezenye is pálos hely volt és célja volt az úttal, hogy ilyen pálos helyeket összekössön. Márianosztra pálos Szűz Mária búcsújáróhelyén is többet tartózkodott már és ezért is érintette az útja során. A helyi Vizy András pálos atyával is tartják a kapcsolatot, sokszor zarándokoltak, túráztak is együtt. Vizy András atya többek között felvidéki származású és Óvárról származik. 

A 31 éves fiatalember történelmet tanult. Tőle tudtuk meg, hogy még a ferencesek idején Csíksomlyót is a pálosok gondozták. Így tekinthető Székelyföld búcsújáróhelye pálos eredetűnek is. Ezért van az, hogy az útja során pálos helyeket köt össze. 

Az első csíksomlyói bazilikát 1448-ban, azaz 570 éve Hunyadi János építette, aki Hunyadi Mátyás királyunk édesapja volt. S mivel idén Mátyás éve van, ami lehetne akár a Hunyadiak éve is, ezért is teszi meg ezt az utat egészen Csíksomlyóig. 

Több alkalommal volt már Mariazellbe, ahova a falujukból és környékéről is többen gyalog zarándokoltak. Balázs egy vándorbottal a kezében zarándokol, amin e mariazelli búcsúk emlékei is rajta vannak. Mindenegyes alkalommal, amikor elzarándokolt a szép kegyhelyre, a vándorbotjára egy fém, színes jelvényt helyezett, mely a zarándoklatok emlékét őrzi. 

Szinte az egész eddigi útja során fújt a szél, ez nálunk, Szlovákiában sem volt másképp. Vasárnap a még hűvösebb időben kellemetlenül erős szél fújt. Hétfőn a nagy melegben a szél enyhítőleg hatott. Kedden pedig borús és napos időszakok váltották egymást egy kis széllel kísérve. Márianosztra felé kicsit elázott, de a szerdai napot pihenéssel Márianosztrán töltötte.  A mai nap folytatta tovább útját Csíksomlyó felé, hogy Mátraverebély-Szentkútnál csatlakozzon a Budapestről érkező zarándokcsoporttal, s majd együtt tegyék meg a további utat. 

Vasárnap Udvardon egy nagyon szép szentmisén vettek részt, majd a helyiek érdeklődése és az ebédelés után folytatták az útjukat Fűr felé. 

Balázs meglepődött azon, hogy az útja során még egy pálos búcsújáróhellyel ismerkedhet meg. Hiszen Ciglédkén régen pálosok éltek, itt remetéskedtek és a kolostoruk pedig Fűrön volt. A csodás hely szelleme átjárta őt, mikor a helyiektől is pár történetet meghallgathatott a kegyhelyről. 

A zarándokok Kürtön éjszakáztak, majd hétfőn folytatták az útjukat Szőgyént, Bartot érintve. Bényben is eltöltöttek egy éjszakát, ahol a szállásadóik által megismerkedhettek a szomszédos kézműves házzal is. Kedden pedig Garampáldot érintve Ipolyszalkára érkeztek be, ahol kis pihenő után Richárd még elkísérte Balázst egészen a letkési határig. Itt búcsúztak el egymástól, megköszönve az együtt töltött napokat és sok jó beszélgetést. 

Balázs az útja során naplót ír, hogy leírja bele a naponta átélt élményeit, tapasztalatait. Körülbelül 1200 kilométert fog megtenni, de már a közel egy hét alatt is rengeteg élményben volt része. Most járt először a Felvidék ezen vidékekein, ezért minden új számára, ami itt érte. Reméljük, csak pozitív élményekkel fog gazdagodni az útja során.

Kívánunk neki sok erőt, kitartást és egészséget, hogy sikeresen tudja megtenni a nem mindennapi utat egészen Csíksomlyóig!