A palócföldi Medve-kút nyomában
A hitüket mélyen őrző palócok számos zarándokhellyel, kegyhellyel büszkélkedhetnek Palócföld-szerte. Ezen szakrális helyek közé tartozik az Ipolyfödésmes, Ipolyszécsényke, Ipolynagyfalu, Ipolyhídvég és Tesmag határaiban az erdő mélyén található Medve-kút zarándokhely. A monda szerint a kápolnánál feltörő forrás gyógyerővel rendelkezik.
Egy feljegyzett monda a következőképpen fogalmazza meg a gyógyforrás eredetét: „A magyar király és csapata szívesen vadászott a honti erdőkben, ahol egyszer megsebeztek egy medvét. A király üldözőbe vette a sérült állatot, s egy tisztásnál érte őt utol, ahol egy kis mélyedésben vízzel mosta a sebeit. A király már örült a zsákmánynak hiszen az állat már a halálán volt. Ekkor a medve hirtelen felugrott, lerázta bundájáról a vizet és eltűnt az erdőben, mintha mi sem történt volna. A király nem akart hinni a szemének, csoda történt, talán a víz csodás ereje gyógyította meg a medvét – gondolta. Hosszú keresés után a vadászok csapata fáradtan, páran sebesülten megtalálta a királyt. A király tanácsára ők is megmosdottak a friss vízben, és hirtelen erőre kaptak.
A forrásról Ipolyi Arnold is szólt Magyar mythológia című munkájában. Azt írta,
oda jár a nép a fájós szemű gyermekeivel
– olvasható a zarándokhelyen felállított információs táblán.
Feltehetően ugyanerre a forrásra vonatkozik az alábbi lejegyzés is: „Ipolyfödémesnél van egy jótékony vizű, szömörcs-, arc-, s egyéb kinövéseket gyógyító forrás, de a vizét, ha elviszik, nem szabad födél alatt tartani, mert hatását veszti, hanem kertben elásva kell tárolni.”
Mint az ismeretterjesztő táblán olvasható, a szent hely kialakulásával kapcsolatban több történet maradt fenn. Fennmaradt történet a juhászokat megtámadó és a forrásvíztől megvakítatott medvéről, a Szűz Mária megjelenéséről, egy kislányt a medvéktől megvédő Máriáról. Ugyanakkor egy mondta azt taglalja, hogy először egy kanász gyermeke gyógyult meg a forrásvíztől.
A Medve-kutat elsősorban a környék településeinek (Ipolyság, Ipolyfödémes, Ipolyszécsényke, Ipolyhídvég, Tesmag) lakói keresik fel. Egyrészt helyben gyógyítják magukat, másrészt a gyógyforrás vizét hazaviszik, s otthonaikban kezelik vele a bajaikat.
Hőke Lajos írásában azt olvashatjuk, hogy a 19. század második felében az emberek gödröket ástak a forrás közelébe. Ezeket telehordták a gyógyvízzel, s benne áztatták beteg tagjaikat. Egykoron négyszögletes, fagerendákkal körberakott medencéket alakítottak ki.
A néphagyomány szerint a forrásvíz napfelkelte előtt volt a leghatásosabb.
Mint Hála József néprajzkutató Néprajzi Látóhatár szakmai folyóiratban közölt tanulmányában olvasható: „A hazavitt víztől is sokan meggyógyultak, mind például a két világháború közti időszakban az ipolyhídvégi Laczi László és 1969-ben az ipolyfödémesi Morvai Klára. Az utóbbi esetnek híre ment a környéken és jelentősen hozzájárult a forrás kultuszának újjáéledéséhez.”
A Morvai család a csodás gyógyulásért hálából kis kápolnát emeltetett a gyógyforrás fölé. Az apa, Morvai Ferenc a falubeliekkel közösen építette fel a kápolnácskát. A szakrális helyet 1970-ben az ipolyfödémesi Szalay Jenő plébános szentelte fel.
A zarándokhely az elmúlt több mint félszázadban eléggé lepusztult állapotba került.
Mígnem 2022-ben az ipolyfödémesi Velebny Gábor és a tesmagi Pál Gyula kezdeményezésére megindult a felújítás.
Jóakarók adakozásának köszönhetően 2022 tavaszán megkezdődtek a munkálatok. A kezdeményezésről ITT írtunk.
Fokozatosan megújult a kápolna. Új ülőalkalmatosságokat helyeztek el a kápolna tövében. Kikövezték a kis teret, lépcsőkkel látták el a kápolnához vezető ösvényt. Kapaszkodókat, korlátokat szereltek fel a forráshoz és az oda vezető lépcsőkhöz.
Míves, faragott táblák sokasságát készítették el, s állították fel a Medve-kúthoz vezető turistaútvonalak mentén. A megszépült Medve-kutat Gyurász Pál atya 2022. július 3-án szentelte meg.
Napjainkban újra rendszeressé váltak a szabadtéri szentmisék, ünnepi alkalmak. Mára már hagyománnyá vált a tanévzáró szentmisék tartása a zarándokhelyen. Az év első napján újévköszöntő zarándoklatot tartottak, erről ITT írtunk.
A túrázók is örömmel keresik fel a természet lágy ölében fellelhető Medve-kutat. Kellemes időben egy kiadós sétával remek túrázási cél lehet családoknak, kis közösségeknek, baráti társaságnak, vagy magányos elmélkedésre vágyóknak. Ipolyságtól például mintegy 7 kilométernyi gyaloglással érhető el csodás természeti környezetben barangolva.
(Ezt a cikket Pásztor Péter írta és a Felvidék.ma honlapján jelent meg: https://felvidek.ma/2024/08/03/a-palocfoldi-medve-kut-nyomaban/?fbclid=IwY2xjawEhZ9hleHRuA2FlbQIxMQABHZK1fSOElI0YcQO93lQWyWDh0_923BFK0kOxXXsp1ljKELcaN-aIIQr8yw_aem_tLNhlqBUjKhDan2sLqqWMg)