Nagyboldogasszony ünnepe és a Salkaházi Sára Imakilenced 7. állomása a bényi Kutacska Mária-kegyhelyen

Bényi mise (Fotó: Elzer Judit)

A Párkányhoz közeli Bény község határában található Mária-kegyhely Kutacska néven ismert a térség hívő közösségei körében, ahová minden Mária-ünnepen a régmúltban is elzarándokoltak eleink, hisz Szent László magyar király legendája több száz évre visszamenően erősíti a hely szakralitását.

A Garam menti búcsújáróhelyre napjainkban is érkeznek zarándokok, évente három alkalommal, Pünkösdkor, Nagyboldogasszony és Kisboldogasszony ünnepén, amikor szabadtéri szentmisét mutatnak be a lelkiatyák.

Ám gyakorta felkeresik kisebb-nagyobb zarándokcsoportok is az év folyamán, hisz a Mária-út egyik állomásaként is ismert a bényi Kutacska kegyhely, ahol a Boldogasszony-kápolnát körülölelik az ősi fák és a keresztút állomásai.

A kegyhely búcsúja, Nagyboldogasszony ünnepe adott alkalmat az újabb közös imára augusztus 18-án, amikor zarándokok lepték el a kegyhelyet, hogy imáikkal kérjék a Boldogságos Szűzanya közbenjárását.

Az ünnephez kapcsolódott a Pázmaneum Polgári Társulás és a Jópásztor Alapítvány által meghirdetett Salkaházi Sára Imakilenced, melynek 7. állomása volt a bényi találkozó.

Az ünnep fényét emelte az a gyalogos zarándoklat, mellyel az 1Úton nemzetközi zarándoklat alkalmából a környékbeli zarándokok ezen a napon csatlakoztak a nemzetközi felhíváshoz a gyermek-szülő szeretetkapcsolatért és egyben a kegyhely ünnepéhez.

Vasárnap reggel indult el a kis csoport ifj. Fekete László vezetésével a párkányi Szent Imre-templomtól, hogy maguk mögött hagyva a 22 kilométert odaérkezzenek a kegyhelyre és bekapcsolódjanak a szertartások folyamatába.

A kegyhely ősi fáinak lombsátra alatt rendezett terep, szabadtéri oltár, ülőhelyek, a technika által biztosított hangosítás és kántori szolgálat várta a zarándokokat, amit miként minden évben, ezúton is a bényi önkormányzat és az egyházközség szolgáltatott.

A zarándokok gyalogosan, autókkal, kerékpárral és autóbusszal érkeztek, majd kezdetét vette a meghirdetett imaóra, ami magába foglalta a keresztúti ájtatosságot, a rózsafüzér imádkozását, Máriát magasztaló imákat, énekeket és a szentgyónási lehetőséget.

Farkas Zsolt atya a bényi egyházközség plébánosa házigazdaként köszöntötte paptestvéreit és a hívők közösségét, majd kezdetét vette az ünnepi szentmise, melyet Sztyahula László aranymisés lelkiatya mutatott be oltártestvéreivel.

A szentbeszédet Fóthy Zoltán körzeti esperes mondta el a legnagyobb magyar katolikus Mária ünnepen.

Sor került az újkenyér megáldására is.

Majd a zarándokok Sztyahula László atya aranymisés áldásában részesülve, és a szent kút vizéből merítve tértek haza otthonaikba.

(Ezt a cikket Berényi Kornélia írta és a Felvidék.ma honlapján jelent meg: https://felvidek.ma/2024/08/20/nagyboldogasszony-unnepe-es-a-salkahazi-sara-imakilenced-7-allomasa-a-benyi-kutacska-maria-kegyhelyen/)