Látogatóban a pannonhalmi bencéseknél
Pannonhalmára 2019. április 27-én gyűjtőautóbusz indult Dunaszerdahelyről, 6:30 órakor, érintve Egyházkarcsát, Pinkekarcsát, Nyékvárkonyt, Mórockarcsát, Dercsikát, Csallóköznádasdot, Bakát, Bőst. Az utat papi áldással és közös imával kezdték. A lelkivezető Parák László esperes úr volt. A buszos zarándoklaton 48 zarándok vett részt.
Pannonhalmára 9:00 órakor érkeztek meg. A zarándoklat egy kisfilm levetítésével kezdődött az apátság életéről és munkájáról.
A Pannonhalmi Bencés Főapátság 996-ban alapított és azóta is folyamatosan működő Szent Benedek-rendi kolostor, Magyarország egyik kiemelkedő történelmi emlékhelye, egyházi és művészettörténeti központja. A közel 300 m magas dombon, a Szent Márton hegyen épült fel. A Bencés-rend 1802-től foglalkozik középiskolai oktatással és neveléssel. A gimnáziumhoz kollégium is tartozik. Ez Magyarország első, legősibb iskolája, itt oktatták Szent István király fiát, Imre herceget is.
Helyi tárlatvezetővel megnézték a román stílusú altemplomot, kerengőt valamint a gótikus bazilikát, amely az évszázadok során barokk és klasszicista stílusú épületrészekkel egészült ki, amelyek a főapátság mai arculatát meghatározzák. A jelenleg álló épület az apátság 3. temploma. Az első épület felszentelését Szent István király 1002-ben kibocsájtott adománylevele datálja. 1137-ben II. Béla király kancelláriájában kiállított oklevél a pannonhalmi templom első újjáépítéséről számol be. A jelenlegi 3. templom ünnepi felszenteléséről megemlékező királyi oklevelet 1225-ben állították ki.
Ezután megnézték a 19.századi könyvtártermet, amelynek a 400 ezres gyűjteményében számos könyvritkaságot őriznek. Híresek az oklevélmásolatok, melyek közül az egyik az 1001-ből származó pannonhalmi alapítólevél másolata, az alapító I.István király aláírásával, a másik oklevélmásolat az 1055-ös tihanyi alapítólevél fotokópiája. A könyvtár előtermében található a helytörténeti-régészeti kiállítás, az itt elhelyezett vitrinekben a település és annak környékén talált tárgyi emlékeket állították ki.
11 órától szentmisén vettek részt a zarándokok a Káptalanteremben, melyet a velük érkezett lelkiatya, Parák László esperes mutatott be.
A szentmise után autóbusszal a Király étterembe mentek közös ebédre.
A kiadós ebéd után az apátság gyógynövénykertjének látogatására került sor, helyi vezetéssel.
A legismertebb gyógynövény a levendula, amely 5,5 hektáros ültetvényen terem és amelyből levendulaolajat állítanak elő saját üzemükben. A gyógynövénykert többi kincsei, zsálya, levendula, rozmaring, kakukkfű, borsika, tárkony a kézműves csokoládéikba kerülnek. Ezeket a termékeket az apátság boltjában meg lehetett vásárolni.
A gyógynövénykert után az apátság borászatát tekintették meg, szintén szakmai vezetéssel. A római szőlő- és borkultúrát a Dunántúlon, a betelepített bencés szerzetesek élesztették újjá. Az apátságnak egészen az 1945 utáni államosításig saját borászata volt. Ezt a hagyományt felújítva, a rendszerváltás után új pincét és borházat építettek és ebben 2003 őszén újraindították a borászatot. A különböző szőlőfajtákat saját ültetvényeiken termesztik.
A pannonhalmi zarándoklat pincészeti látogatással és 3 bor megkóstolásával ért véget.
A zarándokok élményekben gazdagodva, lelkileg feltöltődve indultak haza 17:30 órakor, közös imával, hálát adva a zarándoknapért.
Az utolsó leszállóhelyre, Dunaszerdahelyre, 19:00 órakor érkezett meg az autóbusz.