Felvidéki magyar kitüntetett március 15. alkalmával
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes március 15-e alkalmából kedden állami kitüntetéseket adott át a budapesti Karmelita Kolostor rendezvénytermében a külhoni, nemzetiségi és az egyházi élet kiemelkedő képviselőinek. Az ünnepségen tiszteletét tette Boros Péter Magyarország egykori miniszterelnöke is.
Semjén Zsolt ünnepi beszédében kitért arra, hogy miért ad az állam nemzeti ünnepek kapcsán kitüntetéseket. Leszögezte, hogy nem létezik olyan kultúra, ahol ilyen nincs, mivel a rendkívüli teljesítményt el kell ismerni, és a kitüntetések átadását nemzeti ünnephez kell kötni, nekünk pedig több alkalommal is van mire emlékeznünk! A közösségek felismerik, hogy valaki közülük nagyot alkotott, életműve alapján jogosult az elismerésre. A kezdeményezés mindig abból az adott közösségből indul el, amelyik jól ismeri az illető személyes életútját, az állam pedig megerősíti az elismerést minden olyan esetben, ha az egyetemes magyarság számára is jelentőséggel bír. Ennek nagyon erős nemzetmegtartó ereje van, mivel csak akkor tud megmaradni egy nemzet, akkor életképes, ha vannak jeles egyéniségei. Nincs még egy olyan nép, amelyik arányait tekintve annyi Nobel-díjast adott a világnak, mint a magyarság, vagy annyi szentet a katolikus egyháznak, mint az Árpád-háziak. Büszkeséget, önbecsülés ad a nemzet minden tagjának, határon innen és túl, ha ezek a rendkívüli teljesítmények elismerést kapnak. Érték és büszkeség, amit a saját területükön a nemzetnek adtak. Nem csak a kisebb közösség számára példaértékűek, hanem a z egész nemzet számára!
Áder János Magyarország köztársasági elnöke az 1848-49-e magyar forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmával számos anyaországi és külhoni magyarnak adományozott kitüntetést.
Köztük elismerésben részesült az érsekújvári Török András is, aki a felvidéki magyar cserkészmozgalomban, a Közép-Európai Mária Út szlovákiai szakaszának kiépítésében betöltött szerepe valamint számos zarándoklat szervezésében végzett munkája elismeréseként kapta meg Magyarország köztársasági elnökétől a Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetést!
Számomra mindig nagy öröm, ha egy-egy város illetve község életében élő közösségek működnek. Erről tett tanúbizonyságot a zarándoklatok megszervezése kapcsán számos magyarlakta település Felvidéken. Kívánom, hogy a jól elvégzett munka érzése, a belső öröm és igazi béke találjon helyet a szívükben.”
A Mária- zarándokút nyolc országot köt össze, kapcsolatot teremtve az összes közép-európai Mária-kegyhellyel. A testi és lelki megújuláson kívül kulturális és gazdasági jelentősége is van a Mária-útnak. A Szlovákián átívelő Mária-zarándokút szakaszai kiépítésének koordinálását eredetileg a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség vállalta magára (a Szövetségi Cserkésztanács elnöke évekig Török András volt). A feladat specifikus voltára tekintettel szimpatizánsaival együtt megalapították a Via Mariae Polgári Társulást. A Via Mariae célkitűzése a Mária-út nemzetközi zarándokút-hálózat létrehozásában és működtetésében való részvétel Szlovákia teljes területén.
Török András az érsekújvári Czuczor Gergely Cserkészcsapatból indult el, és hosszú évek óta tartó áldozatos munkájának elismerése a magyarországi állami kitüntetés!
(Ez a cikk a Ma7.sk honlapján jelent meg: https://ma7.sk/kozelet/hethatar/felvideki-magyar-kituntetett-marcius-15-alkalmaval)