Egy zarándoklat nem kirándulás
Nagymegyer |
Egészen nyár végéig látogatható a Mária Útról szóló kiállítás, melyet Nagymegyeren, a volt Zárda iskola épületében, a Fészek Ifjúsági Központban szerveztek. A „Via Marie 10 éve” című kiállításon felsorakoztatott tárgyak, fényképek mind-mind olyan emlékek, melyek a zarándoklással és a zarándokutakkal függenek össze.
Az üvegvitrinek mögött gondosan elrendezett dolgok várják az érdeklődőket, mint például lepecsételt zarándokútlevelek, zarándokpólók, keresztek, melyek egy hívő számára fontos emléktárgyak az egyes utak során. A falra függesztett zarándokkereszt még az 1. zoboralji gyalogos zarándoklatra készült, még 2015-ben és azóta több zarándoklaton is megfordult már, többek között Medjugorjében, ahol egy több ezer fős nemzetközi zarándoklatot vezettek fel vele, melynek célja a béke volt.
Úton vagyunk
A kiállítást a helyi 23. számú Arany János cserkészcsapat és a Fészek Polgári Társulás képviseletében Csémi Szilárd, valamint a Via Marie Polgári Társulás jelenlegi elnöke, Méhes Richárd szervezte. Az eseményt Czira Sára népdalénekes nyitotta meg, majd a házigazda, Csémi Szilárd köszöntötte a jelenlévőket.
„Úton lenni még nem jelent zarándoklatot. Ma sokan állandóan úton vannak. Zarándoklaton lenni többet jelent, mint úton lenni. Odilo Lechner bencés főapát szerint a zarándok az, aki tudja, hová tart: haza ahhoz, aki őt erre az útra küldte”
– kezdte, majd megemlítette a leghíresebb keresztény zarándokutat, a Szent Jakab útját, az El Camino-t, valamint az egyre jelentősebb, 2006 óta épülő Közép-európai Mária Utat.
A Mária Út
A Közép-európai Mária Út egy turista és zarándok úthálózat, melynek építése több ország egyesületének és alapítványának kezdeményezésével és összefogásával működik. A zarándokút elsősorban gyalog, de több szakaszon lovon, kerékpárral, vagy vízijárművel is megtehető. A szervezők és a fenntartók egyértelmű célja, hogy megismertessék Közép-Európa vallási és kulturális értékeit, a zarándoklatra vállalkozók számára pedig egy biztonságos zarándokhálózatot építsenek ki. A Mária Út a modern vallásos szemléletnek megfelelően ökumenikus, Szlovákiában található szakaszainak létrehozását a több mint tíz éve alapított Via Mariae Polgári Társulás tagja vállalták fel.
Via Mariae Polgári Társulás
Csémi Szilárd után Méhes Richárd vette át a szót, aki részletesebben mesélt a Mária Úttal foglalkozó Via Mariae Polgári Társulás létrejöttéről. A szervezet történetének legfontosabb mérföldköve, amikor a felvidéki cserkészek megismerkedtek a magyarországi Mária Úttal. Az érsekújvári Török András, a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség (SZMCS) cserkésztisztje 2011 júniusában találkozott a magyarországi Mária Út elnökével, Szabó Tamással, aki megkérte őt, hogy segítse a szlovákiai Mária Út kiépítését. Török András nagy lehetőséget látott ebben, remek programnak vélte, és a gyerekek számára is hasznos nevelési módszert látott benne. Az SZMCS felkarolta az ügyet és lelkes cserkészeket tömörítve létrehozott egy munkacsoportot, mellyel megkezdték az egyes turistautak bejárását és feltérképezését. 2012 decemberében Orosch János nagyszombati érsek és Bartal Károly Tamás nyugalmazott jászóvári apát pártfogásukba vették a Mária Út ügyét, így hamarosan megkezdték az út kiépítését.
„Bár a Via Mariae Polgári Társulást 2012. december 27-én jegyezte be a Szlovák Köztársaság Belügyminisztériuma, de az alakuló ülést 2013. február 16-án tartotta meg a szervezet. A megalakulás után a Szlovák Turistaklub (KST), a Via Mariae és a Mária Út Közhasznú Egyesület (MUTKE) között egy háromoldalú megállapodás jött létre, melynek célja, hogy segítsék egymás munkáját és a zarándoklás ügyét”
– fejtette ki Méhes Richárd.
Erkölcsi elismerés
10 éves fennállásuk során fontos eredményeket értek el, köztük egy 40 kilométeres kék jelzésű turistaút kialakítását Hontnémeti és Ipolyság között, mely a Mária Út észak-déli főág részét képezi. KST eleinte elutasította a máriautas stilizált M-betűs turista útjelzés használatát, de idővel mégis engedélyeztél, így az M jelzésű Mária Út is bekerült a szlovákiai turistaösvények közé. Több sikeres pályázatuknak köszönhetően gazdagították tevékenységüket és egy újabb útvonalat jelöltek ki, mégpedig a Kürt-Szőgyén tanösvényt, 2018-ban. 2021-ben megalapult Mária Út Európai Hálózatának Szövetsége, melynek a felvidéki Via Mariae is a tagja. 2023 novemberében Orosch János érsektől átvehették a Szent Erzsébet Rózsája díjat, amit eddigi munkánk egyik legfontosabb erkölcsi elismerésének tekintenek.
A zarándoklat egy misszió is
Méhes Richárdot követően Ollé Tamás diakónus, nagymegyeri cserkésztiszt köszöntötte a jelenlévőket, majd Czira Sára éneke után az érdeklődők közelebbről is megtekintették a kiállítás egyes darabjait és a felsorakoztatott több százas fotóanyagot.
„Egy zarándoklat a számomra hitéletem megélését jelenti, de egy misszió is mások felé. Sokan nem vallják meg, vagy nem mutatják ki hitüket, vallásukat. Ez manapság valamiért tabusítva lett”
– árulta el az elnök, akinek vezetésével több zarándokúton is részt vehetnek még az idei évben a hívők és nem hívők egyaránt, egészen októberig.
A küldetés felismerése
Méhes Richárd a győri egyetemen végzett idegenforgalom és szálloda szakon, szakiránya a vallási turizmus volt. Szakdolgozatát az El Caminoról írta volna, de végül úgy alakult, hogy a Mária Út Mariazell-Budapest útvonala lesz a témája. 2013-ban 19 nap alatt járta meg a Mariazellből induló Szent Jobb zarándoklatot, ekkor jött a felismerés, hogy segíteni szeretné a Mária Út szlovákiai szakaszának kiépítését.
A nagymegyeren rendezett kiállítás teljes anyaga kölcsönözhető további rendezvényekhez, ezzel kapcsolatban további információkért keressék a szervezőket. A Mária Útról a mariaut.hu, illetve a marianskacesta.sk weboldalakon találhatnak bővebb tájékoztatást.
(Ezt a cikket Kürthy Judit írta és az ujszo.com honlapon jelent meg, valamint az ÚjSzó 2024.08.07.-ei lapszámában: https://ujszo.com/regio/egy-zarandoklat-nem-kirandulas)