Buszos zarándoklaton Vágszikláson és Frivaldon

Nagyszikláson

Augusztus 29-én reggel 6:30 órakor két gyűjtőautóbusz indult Dunaszerdahelyről Somorján keresztül, Kónya Márió, Baka-Dercsika-Csallóköznádasd községek plébánosának lelkivezetésével és zarándokáldásával. Mivel a másik lelkiatya, Németh Rezső, betegség miatt nem tudott résztvenni a zarándoklaton, így az egyik autóbuszban az imákat és az énekeket Márió atya vezette, a másikban, ahol  szép számban voltak fiatalok, gyermekek szüleikkel, nagyszüleikkel pedig a szervező, aki mindkét autóbuszban még röviden bemutatta a két kegyhelyet, a Mária út polgári társulás és a dercsikai Mária Légió imacsoport tevékenységeit az út során.

Az első megálló a kissziklási zarándokhely volt. Itt a 12. században Szent Benedek tiszteletére, kéttornyú román templomot emeltek, melynek helyén 1520-ban Thurzó György kápolnát építtetett. Az 1745-ben barokk stílusban átépített kéttornyú templomban, amely Szent Zoerard-András és Szent Benedek tiszteletére van felszentelve, volt a zarándokmise, melyet a lelkivezető, Márió atya mutatott be a zarándokokért. A szentmisén a kántori, lektori és ministránsi szolgálatot a résztvevő fiatal zarándokok végezték. A szentmise előtt a helyi lelkipásztor szívélyesen fogadta a zarándokcsoportot és röviden bemutatta a templomot és a két Szent életét. A szentmise után volt lehetőség a templom melletti zarándokközpontban üdítőre, kávéra és elfogyasztani az otthonrólhozott ebédet.

A pihenő után a csoport nagyrésze elindult a két kilométer hosszú emelkedőn Kissziklásról Nagysziklásra, a volt bencés kolostorhoz és remetebarlanghoz. Akik nem vállalták a gyalogos szakaszt, azokat az autóbusz elvitte a nagysziklási zarándokhelyre és itt várták be a gyalogosan érkezőket.

Miután újra együtt volt a csoport, a helyi vezető bemutatta a kegyhelyet. A 11. század elején a Vág melletti Skalka-hegyen levő barlangban élt remeteként Szent Zoerard-András és későbbi tanítványa és szerzetestársa, a zoboraljai Szent Benedek. Az önsanyargató remeteélet felőrölte Szent Zoerard-András életerejét és 1010 körül visszaadta lelkét Teremtőjének. Tanítványát három évvel később rablók támadták meg és a Vág folyóba dobták. Holttestét később csodával határos módon találták meg a folyóban. Mindkét szentet 1087-ben avatták szentté és a nyitrai Szent Emmerám-székesegyházban temették el. 1224-ben Jakab, nyitrai püspök bencés apátságot alapított. Az apátság a 16. századbeli megszűnése után a kolostor a jezsuita rend tulajdonába került, akik 1773-ban a rend feloszlatása után elhagyták azt. A kolostor gótikus kápolnáját a remetebarlangra építették rá és Szent Zoerard-András és Szent Benedek tiszteletére lett felszentelve. Itt a zarándokok közös imával és énekkel búcsúztak el a békét, nyugalmat árasztó kegyhelytől, hogy tovább folytassák zarándokutukat a frivaldi kegyhelyre és a Szlovák Betlehemhez.

A zarándokok miután megérkeztek Frivaldra, betértek csendes imára az 1865-ben épült, Szűz Mária születésének tiszteletére felszentelt templomba, melynek kegyszobra 16. századbeli alkotás. A templomot 1989-ben II. János Pál pápa basilica minor rangra emelte. A falu másik látványossága, melyet megtekintettek a zarándokok, a templom mellett található Szlovák Betlehem, Jozef Pekara fafaragó mesterműve, melyet 1980 és 1998 között készített. A 8,5 m hosszú, 2,5 m széles és 3 m magas hársfából faragott alkotás Szlovákia legnevezettesebb épületeit, kastélyait, várait ábrázolja a bibliai Betlehem körül. Az alkotás a világ legnagyobb méretű ilyen fafaragása.

A 17 órási indulásig volt idő kávéra, üdítőre és fagylaltra a közelben található büfében.

A zarándokok, kissé fáradtan, de lelki élményekben gazdagodva, imákkal, énekekkel hálátadva a szép zarándoknapért tértek haza a késő esti órákban.