Bejárások a máriavölgyi zarándokúton, Pozsony-Máriavölgy-Pozsony
2014. június 23-án Méhes Richárd útnak indult, hogy bejárja a Pozsony-Máriavölgy szakaszt. Katona Pál, a MUTKE koordinátora javaslatára egy másik utat is megnézett Máriavölgybe, de ezt visszafelé teljesítette, tehát gyalog érkezett vissza Pozsonyba és így több mint 30 kilométert ment le ezen a napon.
A Grassalkovich-palotától, a köztársasági elnökök palotájától indult és a vasútállomás felé tartott. A pozsonyi vasútállomás főépülete elől jobbra haladt tovább és egy alagúton keresztül átkelt a másik oldalra a vasúti sínek alatt. Az állomás elől induló zöld jelzésű turistautat követte. Szép látvány volt, amint a vasútállomás fölé magasodott a Slavín. Először látta felülről az állomást. Az út során elég meredek emelkedőn kellett felmennie egészen a Koliba turistapontig, az út nagyon szűk volt és nem volt járda, akármikor felbukkanhatott egy fentről jövő autó. A Koliba pont elérése után (eddig jönnek fel a trolik) egy szép, rendezett Mária-kápolnát talált, melyen trónol a Szűzanya szobra, karján a kis Jézussal. A kápolnán magyar felirat áll: „A világháború emlékére emelte a 13. honvéd őrszolgálatos pótszázad 1914-1917.” Egy kis idő után a követett turistaút eltávolodott az úttól és a járdától, egy szép, emelkedős ösvényen folytatódott tovább az erdőben. A vándor aztán felért a Zerge-hegyre (Kamzík), ahonnan sok helyütt nagyon szép kilátás nyílik a Dunamenti-alföldre. A rétek szélén chaták állnak.
A Kamzík, lúka turistapont elérése után a piros turistajelzést kell követni. Alattunk feltűnik a bobpálya. Itt pár büfé található és felettük kimagaslik a Zerge-hegyre jellemző tévétorony. Egyébként ez a hegy telente a fővárosiak kedvenc síelési helye. A piros jelzést követve itt fokozottan figyeljünk, mert itt a turistautakon kívül bicikliutak is keresztezik egymást, a jelzésünk hirtelen bemegy az erdőbe. Nagyon szépséges erdei ösvényeken haladunk tovább. Az út mentén több pihenőhely is látható, néhol még vissza is lehet tekinteni a Zerge-hegyre. Ennek a piros jelzésű turistaútnak van egy másik neve is, ami Cesta hrdinov SNP – ami a szlovák nemzeti felkelés hőseinek állít emléket. Sok helyütt a biciliút egy ösvényen halad a turistaúttal. Nagy élmény a Kis-Kárpátok hegyeiben zarándokolni, nagyon szép itt a természet. Mielőtt letérnénk erről a jelzésről, találkozunk egy forrásvízzel, a Máriin prameň-nyel. Sajnos ez 2014 óta nem ajánlott ivásra.
A Pekná cesta, Spariská turistapontot elérve letérünk a jelzésről és a kék jelzésen folytatjuk az utunkat Máriavölgy felé. Elérünk egy tavat, mely mellett egy pihenőhely található. Innen egy emelkedőn megyünk fel a Malinsky vrch-re, ahonnan pedig leereszkedünk Máriavölgy kegyhelyére. A régi pálos kegyhelyre a Kálvária tetején érkezünk be, a keresztút állomásait követve érkezünk a Lourdes-i barlanghoz, ahol kinti szentmiséket szokták tartani. E közelében van a szentkút. A gyönyörű kegytemplomban pedig a Boldogasszony szépséges kegyszobra látható. Nagyon szép helyen fekszik ez a volt pálos búcsújáróhely, a Kis-Kárpátok oldalában.
Richárd visszafelé is gyalog ment Pozsonyba, csak egy másik útvonalon. A kegyhelyet a Fő tér felé hagyta el, ahol egy turistapont látható, ami szerint a piros jelzést kell követni a Vojenská nemocnica felé. U zeleného stromu fogadó felé kell menni. A falu széle felé tartva a vándor találkozhat egy Mária-oszloppal, rajta a kegyszoborhoz hasonló szoborral. Az út elhalad egy Páduai Szent Antal szobor, a Szent Flórián-kápolna és nagyon szép régi házak mellett. Szinte a Sekyl-hegyig egy meredek emelkedőn kell haladni.
Elmegyünk egy szép Mária-kép mellett és sok szép ösvényen haladunk. Kačín körül egy újabb, szép pihenőhely van a bicikliseknek és a turistáknak. Eddig az egyik városi busz is feljön. Az út egy ideig egy bicikliút mellett halad, majd pedig kiér egy út mellé, amelyen már autók is haladhatnak. Az út mentén pihenésre nyílik lehetőség a városiaknak, mert szép tavak sorakoznak egymás mellett. Az út és a piros jelzés a Piros hídig és a katonai kórházig vezet (Červený most, Vojenská nemocnica).
Egy úton kell átmenni a másik piros turistajelzésig, melyet követve el lehet jutni a Horsky parkig, amely nyugodt hely és itt számos növényritkaság van. A Horsky park után egy kis emelkedő vezet a Slavínra, amely egy szovjet háborús emlékmű. Innen nagyon szép kilátás nyílik a városra. A bejárást a Grassalkovich-palotánál fejezte be.
Mindkét útvonal 15-15 kilométer volt, de a Kamzíkot érintő útvonal sokkal jobb, hiszen Máriavölgy és Sekyl között rettentő nagy emelkedő van, amit csak nagy nehézségek árán lehet csak legyőzni és lényeg hogy az útvonal oda-vissza is járható legyen. Ez az említett szakasz emelkedő és lejtő szempontjából is megterhelő.
A Kamzíkra vezető útvonalba esetleg majd lehetne egy kegyhelyet is betenni, talán a mélyúti kegyhely lenne itt a jó. Ez viszont egy újabb bejárást igényel.
A két út során rengeteg élményben volt a zarándoknak része. Máriavölgy kegyhelye is csodálatos volt.