Bejárások a máriavölgyi zarándokúton, Gelle-Bős
Egy szép, napsütéses tavaszi napon, 2014. március 22-én Méhes Richárd elment, hogy megkezdje a bejárásokat a majdani máriavölgyi zarándokúton. Az útvonaltervezeteket még a téli hónapokban készítette el, már csak ezek a feltérképezésre vártak.
Első bejárását a falujából, Gelléből (konkrétabban annak Pósfa falurészéből) indította Bős felé. Ez megfelel egy napi szakasznak. A szakasz az egyházgellei, románkorból származó, szép Szent Péter és Pál-templomtól indul és Dercsika kegyhelyet érintve tart egészen a szép barokk bősi Antiochiai Szent Margit-templomig.
A gellei (Holice) templomtól egy útmenti szép keresztet érintve az útvonal megérkezik Ógelle falurészbe és az ógellei kápolnát érintve hagyja el ezt a kétezer fős, területileg nagyon szétterülő falut. A határi utakon halad nagyrészt ez a szakasz. Egy földúton megy egészen a kanálisig, majd átkelve rajta Lúcs-Dercsika felé fordul az út további földutakat követve. Az út során számos szántóföld mellett halad el. A távolban feltűnt a felbári templom tornya is az alatta elterülő faluval.
Lúcs határában már a távolban feltűnik Dercsika templomtornya is. Hangulatos tavaszi utakon vezetett végig az útvonal. Még látható volt a tél kopár fái és bokrai, de a már lassan újjáéled a természet, amit szép zöldellő és friss fű is jelez. Egyre több madár repkedett köröskörül. Dercsikát egy nagy erdő veszi körül. A községháza előtt láthatja a járókelő Mátyás király lovas szobrát. A dercsikai Nagyboldogasszony kegytemplomot egy szép, rendezett templomkert veszi közre. A templomkertben látható Szűz Mária és Szent Rókus szobra. Sajnos ekkor a kegytemplomba nem lehetett bejutni, de később Richárdnak sikerült belülről is megtekintenie a különleges templomot. Dercsika (Jurová) a Nagyboldogasszony csallóközi búcsújáróhelye, főoltárán látható Szűz Mária mennybemenetele kép és alatta egy Mária-ikon. Korcsogh Imre volt helyi plébános 2003 óta havonta rendezte meg az imanapokat a Fatimai Szűzanya közbenjárásáért. Minden hónap 13-án összegyűlnek a község és a környező falvak hívei, hogy imádkozzanak az Égi Édesanyához. Imre atya ezzel a kezdeményezésével régi hagyományt élesztett fel.
Folytatva az utat Bős felé, a zarándok talál egy Szűz Mária szobrot az út mentén, mely körbe van kerítve és 2015 végére a körülötte levő virágok és kis domb is megújult, megszépült.
A zarándok átkel egy újabb kanálison és e mentén a „várkonyi” kanális felé tart. A két kanális egybefolyásánál, az Y-nál a Duna felé kell venni az irányt, követve az onnan jövő kanálist. A kanálisok mentén sok helyütt idilli tájat varázsolnak a partjukon levő sások. Az út során számos vadállattal lehet találkozni.
Az erőműi utat kicsit követve letér a vándor róla és egy földúton érkezik meg Bősre (Gabčíkovo). Egy utcán végigmenve és kétszer átkelve a Csiliz patakon, érkezik meg a zarándok a bősi Antiochiai Szent Margit-templomhoz. A templom szép barokk belsővel rendelkezik. A templomkertben számos szobor található: Szent Vendelé, Nepomuki Szent Jánosé, Páduai Szent Antalé, továbbá a barokk Pieta-szobor, talapzatán az Amadé-család címerével és a Szűz Mária-oszlop. A templom közelében van a Szentháromság-tér, mely a rajta 1890. augusztus 20-án elhelyezett Szentháromság-szoborról kapta a nevét.
Méhes Richárd a munkazarándoklat alatt sok mindent megtapasztalt, sok szépet látott és élményekkel gazdagodva busszal tért haza.