Bejárások a máriavölgyi zarándokúton, Dénesd-Pozsony
2014. április 24-én húsvét ünnepe után Méhes Richárd folytatta a megkezdett bejárást. Munkazarándoklat során járta be Dénesd és Pozsony közti szakaszt, mely szintén a máriavölgyi zarándokút részét fogja képezni.
Busszal elment Dénesdre és a bejárás előtt betért a Csallóközi Boldogasszonyhoz, hogy imádkozzon hozzá kicsit és kérje Szűz Mária segítségét ezen zarándoklat során. Már a nagyböjti idő után lekerültek lila anyagok a templomban levő keresztekről. Szép volt, miként a reggeli napsugarak megvilágították a templombelsőt.
A falut a gáton levő bicikliút mellett haladva hagyta el, ahol ez az út a bicikliutat keresztezte, ott egy szép pihenőhely volt kialakítva a sportolóknak. Az utat egy mezőgazdasági aszfaltúton folytatta, mely egy földútba ment át. Szép volt látni a virágzó természetet. A távolban már feltűntek a Slovnaft kéményei. A vetés és egy erdősáv között haladt az út tovább, egészen a Csölle (Rovinka) felől jövő földútig. Kiérve erre a földútra a sárga turistajelzésen folytatta az útját gyönyörű, zöldellő fák mellett. Néhol különleges látványban volt része.
Ez a jelzés idővel kiért egy aszfaltútra, mely egy kis tanyához vezetett, melyet Topoľova-nak hívnak. Itt található egy bufet, melynek a neve Világvége. Ide nagyon kevés autó jár, ahogy a felirat is írja, itt lehet venni kecsketejet is. Átkelve a sorompón egy keresztet talált a vándor, melyet 4 oldalról fák vesznek körül. Ekkor a távolban kecskék legelték a friss, tavaszi, zsenge füvet. Itt találni egy turistapontot, ahonnan tovább a kék jelzést kell követni, mely egészen Pozsonyig visz minket.
Sajnos a turistaút le volt aszfaltozva jó sokáig, de e mellett különleges élményben volt része. Az útja során mindenhol, a fák alatt fehér virágok borították az erdőt – ekkor virágzott a medvehagyma és ez a térség ebben a növényben dúskál. Egy idő után a virágzó medvehagyma bódító illatai kicsit kellemetlenné váltak a zarándok számára (nagyon erőteljes, intenzív volt). De azt meg kell hagyni, csodás látványban volt része.
Az út kiért egy másik aszfaltra, amelyet követve egészen a Dunáig is ki lehet menni. Az út során pár házat is lehetett látni e csendes helyszínen. Néhol lovak is legeltek. Az útról aztán a kék jelzés letért az erdősbe, ahol néhol kicsit benőtt volt a turistaút, de könnyen lehetett haladni. Néhol csak egy kis ösvény vezetett, köröskörül virágzó medvehagymákkal. A zarándok aztán kiér a Duna melletti kanális partjára, amely mentén haladva eléri a pozsonypüspöki Duna-ágot, mely szépségével elkápráztatta a vándort.
E Duna-ág egyik oldalán kellett folytatni az utat, mely az erdős részek után kivitt a rétekre, ahol csak pár bokor nő. Ez már a Dunajské luhy-nak nevezett térség, talán dunai rétek. Nagyon különleges természeti látnivaló. A réten már feltűnnek a Slovnaft kéményei. A Pánsky diel után a táblák is jelzik a térség élővilágát és hogy 4-es fokozatú védett területnek számít. Az út során látni lehet még Duna-ágakat, amelyek sok fürdőző kedvencei. A Kopačský ostrov-ot idővel elhagyjuk és elérjük az aszfaltos út mentén a Vlčie hrdlo nevezetű turistapontot. Ahogy a kék jelzés is mutatja, át kell kelni a patakon és e partján és erdőn keresztül beérkezik a zarándok Pozsony pár elhagyott utcájába. Richárd kiért a Slovnaft közelébe, ahonnan követnie kellett a bicikliutat a Duna irányába. Egy kocsma után rácsatlakozott a Dunamenti bicikliútra (Eurovelo 6), melyet követve először átkelt a Csallóközt lehatároló Kis-Duna hídján, majd pedig folytatta az útját a biciliúton a Kikötői-híd (Prístavny most) felé. Különleges érzés volt átkelni a Kis-Dunán.
A bicikliúton haladva nagyon szépen lehet látni a Kis-Kárpátok vonulatait, melyek közül a legközelebbi a Zerge-hegy (Kamzík). A Kikötői-híd alatt átkelve elhalad az út a teherkikötő előtt és elérkezik az Eurovea bevásárlóközponthoz, ahol le lehet menni és pihenni a kialakított, szép Duna partra. Látható innen a Duna az összes híddal, a pozsonyi vár és a Komenský Egyetem főépülete.
A Duna part mentén haladva a zarándok elmegy a személykikötő mellett egészen a pozsonyi vár lábáig, ahol a Szent Márton-dóm található. Közelében található a szép Szentháromság-szobor, melynek lábánál látható Szent István királyunk és Szűz Mária is. A pozsonyi Koronázó templom a Fájdalmas Anya búcsújáró helye. A székesegyházban a késő reneszánsz stílusú Fájdalmas Szűzanya kegyszobra egy neogót oltáron van elhelyezve. Sok imameghallgatás történt itt. A kegyszobor búcsúja virágvasárnap előtti péntek, amikor régebben ez a Fájdalmas Szűz liturgikus napja volt és november 2.-a, a halottak napja. A dómban még számos érték található, többek között Dönner Szent Márton lovas szobra és egy barokk kápolna is. A templom oldalában látható a Pálffy grófi család sírboltja.
Követve az utcákon elhelyezett aranykoronákat, eljutunk a Fő térre, ahol megismerkedhetünk Pozsony (Bratislava) város nevezetességeivel. Richárd az útját a Grassalkovich-palotánál, a köztársasági elnök palotájánál fejezte be és ment haza.