Bejárás Vágfarkasd és Galánta között

A peredi Kálvária

2016. november 25-én reggel 8 óra után Méhes Richárd útnak indult a vágfarkasdi komp letérőjétől. Bejárást valósított meg a Sasvári zarándokúton.

Megnézte a faluközpontban található I. és II. világháborús emlékműveket és a helyi Szent Család katolikus templomot. Vágfarkasdtól a zsigárdi kanális és a vasút mentén folytatta az útját. Ezen a vasúti vonalon már nincs személyforgalom, ez a vonal Negyedet kötötte össze Vágsellyével.

Megérkezett Zsigárdra, ahol megtekinthette a falu barokk Szent József-templomát. 1848-ban a községben ütközet volt: a peredi csata seregei átvonultak a falun. A templom falába bevésődött golyók őrzik a csata emlékét. A felújított katolikus templomban 2008 decemberében szentelték fel a cseh származású zsigárdi festőművész, Čeněk Žiaček Emese álma című festményét. Az alkotás a magyarok és a Kárpát-medence történetét összefoglaló kétrészes mű első tagja.

A zsigárdi vasútállomástól földúton jutott át Peredre. Megcsodálhatta a faluban található koronás magyar címerrel díszített I. világháborús emlékművet, a helyi klasszicista Keresztelő Szent János-templomot az előtte álló Szentháromság-szoborral, Esterházy János és a 13 aradi vértanú fából faragott emlékművét és a temetőben található csodás, neoromán kálváriát. A peredi csata emlékművét 1869-ben a Pozsonyi Honvédegylet emelte.

Deákin a szép Szűz Mária-temploma a temető mellett található, mely a 13. században épült. Elődjét, a mai templom legősibb részeként számon tartott Szent István-kápolnát II. Paszkál pápa 1103-ban kiadott oklevele említi. 1872 és 1875 között neoromán stílusban bővítették. Az itteni bencések használták a Pray-kódexként ismert 13. századi latin szertartáskönyvet, melyben a Halotti beszéd is olvasható.

Földúton és egy kanális mentén ért be Tósnyárasdra, ahol megláthatta a helyi Szent István király-templomot, Nepomuki Szent János és Szent Flórián szobrát, melyekről sok mindent megtudhatott a kihelyezett többnyelvű információs táblákról. A falut elhagyva fák árnyékában szintén talált egy szobrot, amely valószínűleg Szent Ambrust ábrázolta.

A falu határában körültekintően átkelt a forgalmas vasúti síneken és a földúton érkezett be Taksonyfalva központjába, ahol a Kisboldogasszony-templom is található. A főutat követve és egy körforgalmon átmenve ért be Mátyusföld fővárosába, Galántára.

A városban rögtön a vasútállomásra ment, hogy visszamenjen vonattal és busszal Vágfarkasdra, ahol az autót hagyta. Innen pedig élményekkel gazdagodva érkezett haza.