3. gyalogos zarándoklat a nagymagyari Szent Rita búcsúba

Szemet falu felett a zarándokok

Május 26-án, vasárnap zarándokok indultak útnak különböző településekről, hogy Gútorról indulva gyalogosan érkezzenek meg Nagymagyar Szent Rita búcsújáróhelyére. A zarándoklat során 12 zarándok érkezett meg a Rózsabúcsúba. 

Érkeztek zarándokok Dercsikáról, Bakáról, Nagyszarváról, Bősről, Érsekújvárból, Dunaszerdahelyről, Padányból, Bacsfáról és Csallóközpósfáról. 

8 órakor volt a találkozó a gútori Szent Kereszt Felmagasztalása-templomnál. Mikus Csaba káplán úr zarándokáldásban részesítette az útnak induló 10 zarándokot. A templom előtt imádkoztak, majd útnak indultak. Kimentek a gáton levő bicikliútra és Szemet irányába tartottak.

Már így reggel jó meleg idő ígérkezett. Mivel az érsekújvári zarándoktársak nem tudtak megérkezni Gútorra, ezért Szemeten várták be a zarándokcsoportot. A turistaúton érkeztek be Szemetre, ahol a templom előtt levő parkon és a szökőkút mellett haladtak el, majd a fák árnyakai alatt megpihentek. Mivel reggel pár helyen eső volt, ezért sokan felkészültek az esőre is, de egész nap nagyon tűzött a nap.

A szemeti Szerafini Szent Ferenc-templomban szentmise volt, ahová kicsit benéztek, majd pedig felmentek ismételten a bicikliútra, ahol már várt rájuk a két zarándoktársuk. Szeretetteljesen üdvözölték egymást és egy kis élménybeszámoló, s a közös kép elkészülte után tovább folytatták az útjukat.

Az út során áthaladtak az R7-es gyorsforgalmi út építkezési területén. E építkezés miatt, az előző évhez képest idén nem Bacsfa-Szentantalról indult a gyalogos zarándoklat, hiszen ahol az R7-est érintették tavaly, az már nem járható, s nincs megoldva, hogy a gyalogos zarándokok átjuthassanak Csukárpakára.

Délelőtt 10 körül érkeztek meg a dénesdi Szent Kereszt-kegytemplomhoz, ahol már izgatottan várakoztak a mai nap elsőáldozásra készülő gyermekek. A szentmise kezdete előtt még bementek a kegytemplomba, imádkoztak és egy közös képet készítettek e szép Szűz Mária kegyhelyen. Sajnos a Lourdes-i barlanghoz nem tudak elmenni imádkozni, hiszen az elsőáldozók és plébános úr ott fényképezkedtek. Ezért a templom oldalánál a közös imádkozás után került sor a kegyhely történetének az ismertetésére.

Ezután folytatták az útjukat és a főút mellett egy kis parkban megpihentek és étkeztek. Torcs falurészen keresztül haladtak Annamajor településrésze, Erzsébetmajor felé. Átkelve a vasúti síneken, a főút mentén egy kútból friss vizet vételeztek. Az új katolikus templomban épp szentmise volt.

Erzsébetmajor régi Szent Erzsébet-temploma a 13. századból származik, mely manapság fel lett újítva és képműves múzeumként működik. Az oldalán megmaradt egy napóra, de a felújítása előtt nagyon rossz állapotban volt. Nem gondolná a látogató, hogy a toronynélküli templom régebben Árpád-házi Szent Erzsébet búcsújáróhelye volt.

A falu elhagyása után egy földúton folytatták az útjukat Csallóközcsütörtök felé. Ez nagyon szép, hangulatos földút volt, csak rekkenő hőség volt közben. Ahogy egy inkább közelítettek a következő állomásuk felé, úgy egyre jobban lehetett látni a faluból kimagasodó Szent Jakab-templom két tornyát.

Erzsébetmajor felől megérkezve átkeltek a kanálison, majd érintették a központban található Fehér keresztet. A csallóközcsütörtöki Szent Jakab-templomot Masicza Róbert helyi atya mutatta be nekik. A szépen felújított templomban imádkoztak és énekeltek, majd pedig a közösségi házban kicsit megpihenhettek.

Csallóközcsütörtök egy Árpád-kori keletkezésű magyar település, mely nevét a csütörtöki napokon tartott hetivásárairól kapta. A Szent Jakab-templomot a Szentgyörgyi család építette, így ők voltak a kegyurai a templomnak. Kéthajós, kéttornyú, támpillérekkel megerősített templom. A román és gótikus jegyek dominálnak a templomon. Érdekes műemlékei a Mérey-epitáfium, mely egy reneszánsz síremlék és a szentély északi falán található, valamint a későgót vörösmárvány keresztelőmedence.

Egy kis pihenő után továbbindultak. Elmentek a Diós parkban található Hármas-oszlop (1900) mellett, mely a Szentháromságot ábrázolja és 2000-ben felújították. Nemesgomba felé vezető úton Szent Ritához imádkoztak, elmondták a Szent Rita rózsafüzért és litániát.

Míg végül délután 3 előtt megérkeztek a nemesgombai Sarlós Boldogasszony-templomhoz. A sekrestyés néni kinyitotta a templomot, melyben imádkoztak és énekeltek, majd pedig az utolsó szakaszra friss vizet vételeztek magukhoz. Megköszönték a szeretetteljes fogadtatást és a beszélgetést, majd pedig útnak indultak.

Elhaladtak a nemesgombai kastély előtt, mely nagyon rossz állapotban van. Reméljük, az új gazdája idővel felújítja és a kastélyok, valamint a kastélykert régi fényében fognak ragyogni.

Délután 4 körül érkeztek meg a zarándoklatuk célpontjára, a nagymagyari Szent Kereszt Felmagasztalása-templomba, mely Szent Rita csallóközi búcsújáróhelye. A rózsaárusok mellett elhaladva betértek a templomba, majd csendben az oltárhoz mentek és letérdeltek előtte, s elmentek a mellékhajóba. Épp folyt a lelki program, mely során Fábry Kornél atya is beszélt a jövő évi, budapesti Eucharisztikus kongresszusról.

A zarándokok ezek után részt vettek a búcsúi szentmisén, a rózsaszentelésen és a szentségi körmeneten. Majd pedig a zarándokok kegyelmekkel eltelve, sok élménnyel gazdagodva zarándokbuszokkal és ismerősökkel tértek haza.